AliExpress’te para iadesi süreci

tutkucakir
30 Temmuz 2016

AliExpress’te para iadesi süreci biraz zahmetli maalesef. 5 ila 15 iş gününü buluyor. Sistemleri de pek sağlıklı değil. Bu nedenle 15 iş gününün sonuna kadar beklemenizi öneririz.

Sipariş iade süreçleri şu şekilde:

  1. Siparişinizin iptali. Siparişiniz kargoya verilmeden sizin tarafınızdan iptal edilmesi ile gerçekleşir. İptalden sonraki iş günlerinde 5 ila 15 iş günü arasında iadeni kartınıza yansır. Ancak 15 iş gününün sonuna doğru genelde yatmaktadır. İş gününe göre hesapladığımızda bu 3 hafta, gününe göre de 1 aya tekabül ediyor.
  2. Uyuşmazlık. Uyuşmazlık yani dispute sonucunda size ödenecek rakam sonuçtan itibaren yaklaşık 20 iş gününde kartınıza yansıtılır.
  3. Güvenlik veya her hangi bir sebeple sipariş iptalinde de 15 iş günü + 3 işgünü sonuna doğru para iadesi yatmaktadır.

Yazının başında belirttiğimiz gibi iade sürecinde bazen problemler olabiliyor. AliExpress’in ödeme sisteminde olduğu gibi iade sürecinde de bazen kopukluklar olabiliyor. Şu zamana kadar ben ve arkadaşlarımın mağduriyeti yok ama sitemizde (aliexpressturk.com) yapılan yorumlarda bir çok arkadaşımızın mağdur olduğu görünüyor. Bu durumlarda da bankanıza ödeme itirazında bulunmanız gerekiyor. Dilekçe oluşturup bunu fax ile bankanızın genel müdürlüğüne iletebilirsiniz.

AliPay ile ilgili iade belirtilen sürelerde gerçekleşmezse AliPay müşteri hizmetleri 7/24 hizmet veriyor. AliPay müşteri hizmetleriyle görüşmek için aliexpress.com hesabınıza giriş yapmanız yeterlidir. Ardından şu adresi tıklamalısınız: https://icshall.alipay.com/hall/index.htm

Siparişinizin iade sürecini takip etmeniz için şu adımları izleyebilirsiniz:

 

Bu yazı ile ilgili sorularınızı "Soru Cevap" sayfamızdan sorabilirsiniz.